Jak zachować anonimowość na telefonie?

Słyszy się czasem, że jeśli coś jest za darmo, to wtedy Ty jesteś towarem. Choć na pierwszy rzut oka brzmi to abstrakcyjnie, to spójrzmy na naszą aktywność w sieci, czy też ogólnie – z wykorzystaniem telefonu i komputera i pomyślmy: co się zmieniło?

Wszystko za darmo! Czy jednak na pewno?

Jeśli spojrzymy na siebie sprzed 10 lat, to zapewne okaże się, że rzeczy które obecnie oferowane są za darmo, wtedy kosztowały całkiem spore pieniądze. Większość z nich zresztą nadal jest dostępna w wersjach płatnych, ale obok nich świetnie funkcjonują darmowe alternatywy. Po co płacić za pakiet oprogramowania biurowego, za ogromne konto poczty elektronicznej, czy nawet za nawigację w samochodzie, skoro wielu dostawców oferuje te usługi za darmo? Pomyślmy jednak, jak duży koszt musiała ponieść choćby firma Google, aby zaoferować nam – całkiem nieźle działającą – nawigację online na terenie całego świata? Czy zrobiła to z altruizmu, czy też jednak chce od nas czegoś w zamian, choć niekoniecznie są to pieniądze? Zgadza się, płacimy naszą prywatnością. Google nie tylko dostarcza nam informacji o możliwości dojazdu w dane miejsce, ale też pilnie śledzi każdy nasz ruch. Dzięki temu doskonale wie, w jakich miejscach i o jakiej porze lubimy bywać, wie też gdzie pracujemy i gdzie mieszkamy i analizuje te wszystkie dane, aby móc zarobić na nas jak najwięcej. Czy zatem dobrze się czujemy wiedząc, że jakaś korporacja pilnie śledzi każdy nasz ruch? A co jeżeli dotrze do nas, że ta sama korporacja może mieć dostęp do naszych wiadomości, książki telefonicznej, SMSów, wiadomości e-mail i całego naszego cyfrowego życia? Jeśli też odczuwacie dyskomfort na taką myśl, to warto pomyśleć jak się bronić.

Wybór karty SIM

Wprowadzony niedawno obowiązek rejestracji wszystkich kart SIM sprawił, że każde wykonane połączenie i każda wysłana wiadomość automatycznie połączona jest z naszym nazwiskiem i adresem. Choć wielu ludziom to nie przeszkadza, to jeśli chcemy poczuć choć trochę prywatności, to warto pomyśleć jak się bronić przed obowiązkiem rejestracji. Na szczęście w sieci znajdziemy wiele ofert zakupu kart SIM, które już zostały zarejestrowane przez kogoś. Będzie nas to kosztowało więcej niż nowa karta w kiosku, ale nie będziemy musieli tracić czasu i prywatności. Innym sposobem jest zakup karty SIM z kraju, w którym nie istnieje obowiązek rejestracji karty. Oczywiście musimy wtedy liczyć się z tym, że nasz numer telefonu nie będzie z polskiej strefy numeracyjnej, a koszty korzystania z numeru będą wyższe – choć dzięki niedawnej zmianie przepisów o roamingu, nie będą już aż tak uciążliwe.

Wyczyść telefon ze szpiegów

Praktycznie każdy nowoczesny telefon wysyła bez naszej zgody mnóstwo danych o naszej aktywności. Czasem robi to teoretycznie za naszą zgodą – kto tak naprawdę czytał w pełni umowę licencyjną, jaką musimy potwierdzić konfigurując nowy telefon? Czasem robi to bez naszej wiedzy – jak choćby niedawno było słychać o kilku chińskich telefonach. Dlatego, zanim zaczniemy korzystać z naszego telefonu, warto poszukać w sieci co za niespodzianki producent schował w oprogramowaniu i jak je usunąć. Najczęściej będzie to wymagało wykonania tak zwanego roota, aby uzyskać pełniejszy dostęp do bardziej ukrytych plików telefonu. Nawet bez tego jednak będziemy mogli choćby wyłączyć zbieranie historii naszej lokalizacji czy zmniejszyć poziom śledzenia nas przez strony internetowe

Szyfrowanie komunikacji

Powinniśmy też chronić naszą komunikację internetową przed podsłuchem. Dobrym początkiem będzie skorzystanie z usługi VPN, warto też przestawić się na bardziej bezpieczne komunikatory – jak choćby wickr. Jeśli do tego część naszej komunikacji przekieruje my przez protokół Tor, wykorzystując choćby takie aplikacje jak orbot czy orfox – z pewnością będziemy mogli czuć się bezpieczniej, a przynajmniej bardziej anonimowo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *